Tarta z truskawkami

tarta z truskawkami

Podczas truskawkowego sezonu oczywiście nie może zabraknąć w moim menu tarty z truskawkami 🙂 Dziś prezentuję Wam prosty przepis na kruchy spód i dwie prozpozycje kremów.
Wersja 1. to moje najnowsze odkrycie (poza tymi matematycznymi heh) – jeśli macie resztkę ricotty w lodówce to zachęcam Wam do wypróbowania  tego sposobu. Rozsmarować ricottę na spodzie – nuda. Ale jeśli ubijemy do tego białka, zyskamy cudowną puszystość, a dodatek ricotty sprawi, że ciasto będzie posiadało delikatną, ujmującą, sernikową nutę. Po 20 minutach w piecu pianka zastyga, lekko się karmelizując. MMM… .
Po wersję numer dwa sięgałam dawniej bardzo często, bo  przy minimalnym nakładu pracy zyskujemy bardzo fajny efekt – kremowe nadzienei do tarty o smaku białej czekolady. Proste, pyszne i niedrogie, czyli 3 razy TAK 🙂

Jeśli chcecie wykorzystać standardową formę do tarty (28 cm), należy podwoić skladniki.

Jak może już zauważyliście, wersje 1. i 2. różnią się także czasem pieczenia. Jeśli nie zapiekasz tarty wraz z nadzieniem – podpiekaj spód 20 min. Jeśli natomiast ciasto ma wylądować w piekarniku po raz drugi, to za pierwszym razem 15 minut mu w zupełności wystarczy.


Krucha tarta z truskawkami na puszystej poduszeczce z ricotty


Porcje:
Czas:
Trudność:

mała tortownica o średnicy 18 cm
1 h
łatwe


Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany Wymagane pola oznaczone *